Vermikompostujte s námi

  • Home
  • Projekty
  • Vermikompostujte s námi

VERMIKOMPOSTUJTE se Střevlíkem aneb proč si pustit žížaly do domu

logo

Vermikompostování je metoda zpracování bioodpadu, při které se využívá žížal (z latinského vermes, tedy červ, žížala). Ty při své práci tvoří jedna z nejkvalitnějších organických hnojiv - tzv. vermikompost a žížalí čaj. A to vše
v klidu a pohodlí vašeho domova. Ač někomu může koncept domácího vermikompostování připadat poněkud zvláštní, při správném fungování vermikompost nezapáchá a je poměrně nenáročný na údržbu. Nemusíte se obávat ani invaze žížal do vašeho domu či bytu, spokojené žížaly nikam neutíkají.

Střevlík má rád žížaly
Od Listopadu 2017 fungují v našem středisku dva vermikompostéry Urbalive. Poskytujeme násady kalifornských žížal a také vám rádi poradíme. Naším cílem je inspirovat, podporovat a pomáhat komunitě nadšenců
o udržitelný rozvoj, uvědomělou soběstačnost a ekologické alternativy v našem kraji. Naše žížaly se účastní našeho dlouhodobého projektu Předcházení vzniku odpadů v Libereckém kraji a okrese Görlitz.

Máte-li zájem o vermikompostování: stáhněte si zdarma naši příručku. Začínáme s vermikompostováním.

zizaly

Naši fotogalerii najdete zde

K čemu je to dobré?

  • zpracování bioodpadu
    bioodpad tvoří významnou složku domovního odpadu, která nepatří do směsných nádob. S použitím vermikompostéru můžete značně snížit produkci odpadů ve vaší domácnosti

  • kvalitní hnojivo
    ať už máte zahrádku nebo jen květináč, vaše rostlinky ocení kvalitnější organické hnojivo (vermikompost
    a žížalí čaj), které vám žížaly vytváří.

  • snížení ekologické stopy
    vermikompostování je jeden ze způsobů, jak žít více ekologicky a ohleduplněji k přírodě

  • zdravý životní styl
    vaše žížaly vás kromě toho mohou motivovat ke konzumaci více zeleniny a ovoce a přispět tak ke zlepšení vašeho zdraví

 

Pro koho je vermikompostér?
Vermikompostování je pro každého, kdo ocení jeho výše zmíněné výhody. Je nenáročný jak na prostor, tak na údržbu a skvělým řešením pro ty, co nemají k dispozici zahrádku s kompostem.

Jak na to? Jak to funguje?
Základem je vermikompostovací nádoba (vermikompostér), kterou si můžete buď koupit nebo i sami vyrobit
z odpadových materiálů. Na trhu jsou k dispozici i krásné designové vermikompostéry, které nijak nehyzdí styl vašeho interiéru.
Poté potřebujete násadu žížal, kterou rozprostřete na podestýlku z natrhaných obalů od vajíček, skartovaného papíru, lepenky či kokosového vlákna, a posléze postupně začněte přidávat bioodpad.
Je potřeba hlídat správnou vlhkost kompostu, pokud je kompost příliš suchý, žížaly trpí a začnou hynout, pokud je příliš vlhký, žížaly se  mohou utopit. V obou extrémech také hrozí plíseň a zápach. Správnou vlhkost substrátu poznáte jednoduchou zkouškou - pokud naberete do ruky hrst substrátu a pouze při stisknutí v dlani z něj začnou odkapávat kapky vody, vlhkost je správná.

Žížaly do vermikompostu
Do vermikomostu se používá speciálně vyšlechtěný druh žížal, kterým se říká kalifornské (Eisenia andrei), na rozdíl od své příbuzné, žížaly hnojní (Eisenia fetida) jsou kalifornské žížaly žravější a rychleji se rozmnožují. Dospělci těchto žížal zůstávají poměrně malí, takže není třeba se obávat obřích žížalích otesánků. Tyto žížaly se vyznačují krásně proužkovaným tělíčkem, který jim vysloužil jejich anglické jméno tigerworms, tedy tygří žížaly.
Násadu kalifornských žížal od nás můžete získat na požádání za symbolický poplatek.

Co jedí žížaly?

  • odkrojky, šlupky a zbytky zeleniny a ovoce (je potřeba je nakrájet na drobné kousky pro lepší a rychlejší zpracování)

  • sedlina od kávy, papírové filtry a čajové sáčky (pozor na ty plastové trojúhelníkového tvaru)
    zbytky rostlin a listy

  • papírové ubrousky, navlhčená lepenka, rourky od toaletního papíru či obaly od vajíček dodávají potřebnou celulózu a provzdušňují vermikompost

  • skořápky od vajíček nadrcené na drobno neutralizují nadměrnou kyselost substrátu

  • suché nadrcené pečivo, strouhanka

Čemu se vyhnout?
Některé druhy bioodpadu mohou být rizikové pro vznik plísní a intenzivního zápachu, žížaly ho nejsou schopné zpracovat či jím přímo ohrožujete jejich život.

  • masné výrobky a kosti

  • mléčné výrobky

  • tuky a oleje

  • chuťově výrazné potraviny (např. sůl, zázvor, koření, česnek)

  • citrusy (snažte se jejich množství omezit na minimum)

partner

mapa

 

Liberecký kraj Svět včel Ekovýchova LK Ekopobyt Ekopobyt Ekopobyt